Blog

15 roślin, które wyeliminują toksyny z powietrza w Twoim otoczeniu

Dzień staje się coraz krótszy, więcej czasu spędzamy w domowym zaciszu. Z badań wynika, że przeciętny człowiek spędza nawet 90% swojego czasu w zamkniętych pomieszczeniach. Niestety mieszkania nie są wietrzone tak często jak powinny, a jakość powietrza w domach jest gorsza nawet kilkukrotnie od tego na dworze. Mamy jednak wpływ i możliwości by to zmienić. Dobrym sposobem na urozmaicenie naszych wnętrz są rośliny doniczkowe, które nie tylko zdobią ale również oczyszczają domowe powietrze. Wykazano, że w naszym rodzinnym otoczeniu krąży duża liczba szkodliwych substancji chemicznych, takich jak: benzen, trójchloroetylen, amoniak i inne. Rośliny domowe mogą stanowić cenną broń w walce z rosnącym poziomem zanieczyszczenia powietrza w miejscu zamieszkania.

Wracając do szkodliwych związków, które nas otaczają:

  • Formaldehyd (aldehyd mrówkowy) – znajduje się w dymie z papierosów, tapicerowanych meblach, dywanach, plastikowych zastawach stołowych i w gazie ziemnym. Może powodować alergię, podrażnienia błony śluzowej, astmę oraz różne choroby skóry!
  • Trichloroetylen – znajduje się w farbach, lakierach, dywanach, środkach czyszczących i chlorowanej wodzie. Jest silnym czynnikiem rakotwórczym, powoduje podrażnienie oczu i skóry, może uszkodzić wątrobę i nerki.
  • Benzen – znajduje się w farbach, lakierach, środkach czystości, mydłach w płynie i dymie papierosowym. Ten czynnik rakotwórczy gromadzi się w tkance tłuszczowej. Może być przyczyną białaczki, duszności czy drgawek. Obniża także ciśnienie krwi.
  • Amoniak – znajduje się w częściach komputerowych, dymie papierosowym i środkach czyszczących. Może spowodować ból gardła, kaszel, ból w klatce piersiowej ale także obrzęk krtani i płuc.
  • Ksylen – używany do produkcji tworzywa sztucznego, farb, lakierów i kleju. Działa drażniąco na skórę, oczy i drogi oddechowe.

Rośliny domowe mogą być czymś więcej niż tylko ozdobą dla naszego pokoju czy kuchni. Oto TOP 15 roślin, które należy wziąć pod uwagę dekorując swój dom, jeśli chcemy również zadbać o czystsze powietrze, a tym samym swoje zdrowie:

#1 Lilia flamingo

Lilia flamingo

Świetnie nawilża powietrze nasycając je parą wodną. Pochłania również ksylen przekształcając go w substancję nieszkodliwą.

#2 Gerbera Jamesona

Gerbera Jamesona

Ta jasno-kwitnąca roślina jest pomocna w usuwaniu toksycznych związków, takich jak benzen, formaldehyd i trichloretylen z powietrza. Najlepiej umieścić ją w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu.

#3 Scindapsus

Scindapsus

Doskonale rośnie w cieniu. Pomaga pozbyć się benzenu i formaldehydu z domu. Należy jednak pamiętać, że Scindapsus jest rośliną trującą i trzeba ją trzymać z dala od dzieci i zwierząt!

#4 Aglaonema

Aglaonema

Nie potrzebuje dużo światła, ale niezbędne jest w jej przypadku wilgotne powietrze. Bardzo skutecznie filtruje benzen i formaldehyd z powietrza, choć sam jest trujący.

#5 Zielistka Sternberga

Zielistka Sternberga

Wygląda nie tylko pięknie, ale też doskonale nadaje się do filtrowania benzenu, formaldehydu, tlenku węgla i ksylenu z powietrza. Ponadto jest całkowicie bezpieczna dla dzieci i zwierząt!

#6 Bluszcz

Bluszcz

Doskonale nadaje się w miejsca słabo oświetlone. Dobrze pochłania benzen, tlenek węgla, formaldehyd i trójchloroetylen. Pomaga także wyeliminować niektóre alergeny.

#7 Azalia

Azalia

Te piękne kwiatki pomogą pozbyć Ci się formaldehydu, który jest uwalniany ze sklejek, mebli czy dywanów. Kwitnie przez długi czas i wymaga pielęgnacji.

#8 Sansewieria

Sansewieria

Sansevieria jest bardzo wytrzymały! Toleruje niemal dowolną lokalizację oraz warunki, a mimo to wciąż rośnie. Oczyszcza powietrze z formaldehydu, benzenu, trójchloroetylenu. Nocą, roślina ta pochłania także dwutlenek węgla i uwalnia tlen.

#9 Dracena obrzeżona

Dracena obrzeżona

Jeśli chcesz pozbyć się ksylenu, trójchloroetylenu i formaldehydu w domu, jednym z najlepszych rozwiązań będzie zakup tej właśnie rośliny! Rośnie dość wolno, ale gwarantujemy, że warto poczekać. Warto zarezerwować dla niej sporo miejsca z umiarkowanym nasłonecznieniem, ponieważ rośnie dość wysoko.

#10 Filodendron

Filodendron

Dobrze odfiltrowuje formaldehyd i inne toksyczne substancje chemiczne z powietrza. Preferuje się trzymanie jej w miejscach ze słabym oświetleniem. Może być niebezpieczna dla dzieci i zwierząt!

#11 Nefrolepis (paproć)

Nefrolepis (paproć)

Doskonale nadaje się do nawilżania i oczyszczania powietrza z formaldehydu, tlenku węgla i ksylenu. Najlepiej rośnie w cieniu. Wymaga regularnego podlewania.

#12 Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat

Świetny do oczyszczania powietrza z benzenu, formaldehydu i trichloretylenu. Czyszczeniu kurzu z liści pomoże mu oczyszczać powietrze bardziej skutecznie. Nie zapominaj o tym!

#13 Palma bambusowa

Palma bambusowa

Jedna z najlepszych do filtracji benzenu, formaldehydu i trójchloroetylenu. Najlepiej umieścić ją obok lakierowanych mebli!

#14 Szeflera drzewkowata

Szeflera drzewkowata

Skuteczna w walce z formaldehydem, toulenem i benzenem.

#15 Chryzantema

Chryzantema

Nie tylko pięknie ozdobi Twój dom, ale też świetnie oczyści powietrze z formaldehydu, ksylenu, benzenu i amoniaku.

Źródło i fotografie: brightside.me

Czytaj dalej na: http://www.popularne.pl/top-15-roslin/