Blog

Naturalne sposoby na komary. Sprawdzone domowe sposoby na uciążliwe komary.

Naturalne sposoby na komary pomogą nam nie tylko spokojnie zasnąć, lecz także obudzić się bez swędzących ukąszeń. Dzięki domowym sposobom możemy odstraszać komary skuteczniej niż za pomocą środków chemicznych. Sprawdź, jak działają naturalne sposoby na komary i jak szybko przegonić te uciążliwe owady z domu.

Komary wyczuwają ciepło ludzkiego ciała, pot i wyższe stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez człowieka powietrzu. Ludzką krwią, ze względu na zawarte w nim białko, żywią się tylko samice komarów, które przekłuwają skórę i wpuszczają do naszego ciała ślinę z substancją zapobiegającą krzepnięciu krwi. Wtedy pojawia się czerwona i swędząca krosta, która znika po ok. tygodniu. Na szczęście obecnie są dostępne sprawdzone, naturalne sposoby na komary, dzięki którym nie będziemy musieli się martwić uciążliwymi bąblami.

Tarczę ochronną przed komarami stanowią rośliny, takie jak:

  1. kocimiętka– zapach kocimiętki odstrasza komary dziesięciokrotnie skuteczniej niż tradycyjne środki dostępne w aptekach. Wszystko dzięki olejkowi eterycznemu neptalakton. Kocimiętka kwitnie w sezonie wzmożonej aktywności komarów, czyli od czerwca do lipca oraz od września do października. Tę leczniczą roślinę można zasadzić w doniczce i hodować na balkonie lub parapecie, w związku z tym możemy się chronić przed komarami także w mieście.
  2. pelargonia ma podobne właściwości odstraszające, co kocimiętka.
  3. bodziszek cuchnący, znany także jako „anginka” po przetarciu liści wytwarza bardzo intensywne i odrażające dla komarów olejki eteryczne.
  4. plektrantus koleusowaty, zwany także jako komarzyca lub komarowcem, wytwarza silny zapach, który odstrasza nie tylko komary, lecz także mole. Kwitnie przez pół roku – od maja do początku jesieni, w związku z tym możemy się przygotować na atak komarów już wcześniej.
  5. mirt to roślina o charakterystycznym pięknym zapachu, który dla komarów jest wonią nie do przyjęcia.
  6. bazylię najlepiej postawić na parapecie. Dzięki swojej silnej woni stworzy w naszym domu niewidzialną tarczę ochronną przed komarami
  7. liść pomidora ma podobne działanie do bazylii.
  8. liście mięty, dzięki swemu orzeźwiającemu aromatowi, skutecznie przegonią komary na całe lato. Doniczkę z miętą można postawić obok bazylii czy liści pomidorów.

Co na komary? Środki chemiczne na komary.

W walce z komarami środki chemiczne takie jak OFF cały czas cieszą się dużą popularnością. Zastosowana w nich substancja czyli N-dietyl-meta-tolumamide tzw. DEET to naprawdę skuteczny sposób. Przed zakupem chemicznego środka przeciw komarom warto sprawdzić stężenie substancji. Aby środek był odpowiedni skuteczny, spray na komary musi zawierać minimum 20% wymienionej substancji.Tylko wtedy możemy być pewni skuteczności jego działania.

Co zrobić, gdy ugryzie nas komar.

Istnieje wiele sposobów na leczenie bąbli spowodowanych ukąszeniem komara. Dużą skutecznością cieszy się przykładanie do opuchniętego miejsca plastra cebuli i delikatne pocieranie go na ukłuciu. Metoda jest na pewno skuteczna. Innym sposobem na pogryzienie przez komara jest posmarowanie swędzącego miejsca octem, zapewniamy, że metoda jest skuteczna. W walce z swędzeniem po ukąszeniu równie skuteczna są pokrojone ziemniaki.

 

Na podstawie artykułów Pani Moniki Majewskiej www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/oraz www.dziennikzachodni.pl
Co na komary? Komarówka, czyli pułapka na komary