Blog

Kompostowanie liści na działce

Gdy przychodzi jesień, nagminne staje się podrzucanie przez niektórych działkowców naszego ogrodu zapakowanych w worki foliowe liści pod bramę gospodarcza Zarządu ROD.

A przecież, mając na uwadze wiedzę zaczerpniętą z poradników ogrodniczych, suche liście drzew doskonale nadają się na kompost, są też dobrym materiałem do osłonięcia roślin przed mrozem. Jesienią warto nimi przykryć kwietne rabaty,(kopczyki dobrze jest lekko przysypać ziemią, żeby liści nie rozwiał wiatr), ziemię pod żywopłotem lub ułożyć je wokół krzewów. To 100 razy lepsze niż ich palenie czy wyrzucanie na śmietnik.

Do tego celu lepiej jednak nie wykorzystywać orzecha włoskiego, ponieważ zawiera substancje, które hamują wzrost innych roślin. Wiosną, gdy liście wstępnie się rozłożą i zmniejszą swą objętość (co ułatwi ich transport i sprawi, że potrzeba będzie mniej miejsca do ich składowania), można je przeznaczyć na kompost. Ponieważ suche liście zawierają mało azotu, do pryzmy kompostowej należy dodać nawozu azotowego, na przykład saletry amonowej (1 kg/m3 liści) albo nawozu kurzego (dawka zależy od jego stężenia).

Trzeba pamiętać, żeby nie pozostawiać na zimę liści na trawniku. Nasączone wodą mogą utworzyć nieprzepuszczalną warstwę, pod którą źdźbła traw zaczną zamierać z powodu braku powietrza.

Oto 7 sposobów, które pozwolą przyspieszyć kompostowanie liści:

  1. Do kompostowania przeznaczajmy przede wszystkim liście, które szybko ulegają rozkładowi. Są to przede wszystkim liście z drzew i krzewów owocowych, a także gatunków ozdobnych, takich jak jak brzoza, grab, jesion, klon, lipa, topola, wiąz.
  2. Do kompostownika wrzucajmy liście po uprzednim ich rozdrobnieniu. Najwygodniej do zbierania liści z ogrodu użyć tzw. ogrodowego odkurzacza z funkcją rozdrabniania liści i workiem na ich zbiór. Do poszatkowania liście można też użyć rozdrabniacza do gałęzi lub choćby kosiarki.
  3. Kompost mieszany z udziałem liści łatwo ulega zbiciu. Dlatego należy go układać cienkimi warstwami, przekładając materiałem rozluźniającym, np. pędami bylin, korą czy wiórami drzewnymi (te ostanie łatwo uzyskamy stosując rozdrabniarkę do gałęzi).
  4. W czasie suszy kompost polewamy wodą, a na zimę okrywamy słomą.
  5. Do układanego materiału dodajemy resztki dojrzałego kompostu, który podziała jak zakwas w cieście chlebowym.
  6. Liście mają niekorzystny stosunek węgla do azotu, który wynosi 55:1. Tymczasem dla właściwego przebiegu procesu kompostowania wskazana jest proporcja nie więcej jak 30:1. Aby zwiększyć udział azotu, do kompostu dodajemy mocznik lub obornik.
  7. Przyda się także towarzystwo dżdżownic lub dodatek przyspieszaczy do kompostowania, takich jak Komposan czy Radivit.

Czy można kompostować same liście?

Oczywiście! Dzięki kompostowaniu liści uzyskuje się bardzo ceniony nawóz, tzw. ziemię liściową. Charakteryzuje się ona dużą pojemnością wodną, dobrą przepuszczalnością, przewiewnością i trwałą strukturą. Może być stosowana jako podłoże do wysiewu nasion, a także jako dodatek w uprawie krzewów owocowych i roślin wrzosowatych. W celu uzyskania ziemi liściowej liście możemy kompostować oddzielnie w foliowych workach kompostowych. Najlepsze będą liście szybko ulegające rozkładowi.

Do całkowitej utylizacji powinny być przeznaczone tylko liście zaatakowane przez szkodniki i grzyby.

 

Na podstawia artykułów pani: Elżbiety Borkowskiej-Gorączko i Grażyny Zwolińskiej.
Autor zdjęć: photos.com